Otsi lõpetajat:

Maria Izabella Lehtsaar

  • Vabade kunstide teaduskond
  • Graafika
  • ba
  • Sa tõid mus kuradi välja (kirjad iseendale)
  • Juhendaja(d): Eve Kask
  • Digitrükk, värvitud penoplast
  • Fotod 34,5 × 51,5 cm, kahepoolne postkaardi voldik 80 × 15 cm, skulptuur 176 × 56 × 49 cm

Kirjutan tihti emotsioonidest ja mõtetest, et neid enda sisemaailmast välja saada. Nende mõtete raskus rusub mind, tunnen, kuidas mu keha ja vaim on teineteisest lahus. Kehast on saanud töövahend, masin. Vaim on juht, kes tahab liiga palju korraga ja koormab keha üle. Enesehool pole kerge. Protsessis tekib tagasilangusi ning seisakuid, vahel on tunne, nagu kõik läheks hullemaks. Pikas perspektiivis aga olen paranenud, kasvanud.

Otsus kirjad loetamatuks muuta, kuid pealkirjad jätta tuli sellest, et isegi mul endal on neid kirju raske lugeda, kuid soovisin jätta mingid vihjed kirjade sisust. Vormistasin kirjad postkaartidena, kuna nad on nagu hägused mälestused kirjadest, mille olemasolu ma mäletan, aga mille sisu hakkab ununema. Nüüd, loetamatus vormis, sümboliseerivad kirjadega postkaardid mulle endale mälestusi halvematest aegadest, mis vahetevahel meenuvad, kui tuletan meelde, et olen nüüd parem mina ja olen edasi liikunud.

Fotoseeria koosneb kaheksast fotost millel on kujutatud abstraktselt laotud trükitüüpe. Mul oli soov visualiseerida kirjade sisu tajutavat raskust ning kuna algne plaan oli lõputöös kasutada käsiladu, mis aga eriolukorra tõttu osutus võimatuks, otsustasin trükitüüpe pildistada. Valguslaua peal mikroobjektiiviga pildistades said trükitüüpidest kauged, brutalistliku arhitektuuri taolised vormid, mis seisavad keset suurt valget tühjust. Protsess mõjub mulle nagu enesetsensuur – et käsilaos teksti laduda, tuleb korrektuuri hoolega jälgida. Hea tulemuse saavutamiseks on vaja keskenduda, muud mõtted segavad teksti ladumist, muidu lipsab trükiveakurat sisse.

Brutalismi õitseaeg langeb aega, kus inimene oli mutter suures süsteemis ning pideva tsensuuri all. Väike inimene sulandus halli massi, käitus nii, nagu käituma pidi, tsenseeris ka ise oma mõtteid. Tänapäeval on enesetsensuuri mõiste pigem kartus või soovimatus kellegi tundeid riivata.

Skulptuur M-tähte kujutavast trükitüübist kehastab endas nii raskust kui ka kehalisust. Skulptuuri valmimisel tundsin, kuidas see seob töö tervikuks – nagu suur esitäht kirja alguses. Selleks, et teha enda pikkune (176 cm) trükitüüp, pidin tavalise trükitüübi mõõte 70 korda suurendama.