Otsi lõpetajat:

Margus Kontus

  • Vabade kunstide teaduskond
  • Kaasaegne kunst
  • ma
  • Magnetiitide tants
  • Juhendaja(d): Taavi Talve
  • Magneotüüpia, akrüül lõuendil
  • 150 X 210 cm

Maaliseeria aluseks on magnetiitide kompositsiooniline paigutus bioloogilises mateerias, selle kunstiline abstraktsioon ning antud mustri lõhkumine korrapäraselt paigutatud magnetitega (magnetsöövitusega). Läbi selle ma otsin võimalusi, kuidas magnetjõujoontega joonistada. Seeria on inspireeritud läbielatud magnetmürgitusest ja sellega kaasnenud võimest hetkeks tunnetada Maa magnetvälju.
Nii nagu magnetväli on nähtamatu, on seda ka esialgu osa maalist. Ainult lähedalt vaadates tuleb esile jõud, mis sundis värvi lõuendilt põgenema.

Pealkiri „Magnetiitide tants“ on viide Alan Wattsi mõttele: “Maailm on ise genereeruv ja muutuv tantsiv muster“. Kunagi ei saa kindel olla, mida toob järgmine hetk. Aksepteerida elu muutlikkust tähendab selle vooluga kaasaminemist, sest muster on pidevas muutumises ja toob endaga kaasa ettekujutlematuid üllatusi. Olgu see ülemaailmne pandeemia või siis ühe indiviidi võime tunnetada Maa magnetvälju. Nii tantsivad lõuendi peal magnetsöövitused ja moodustavad omavahel muutuvaid musterid, nagu võisid seda teha ka biomagnetiidid ajus, kui sain ootamatult magnetmürgituse.

“Magnetiitide tants” 150 X 210 cm magneotüüpia, akrüül lõuendil
1. paneel 150 X 70 cm
Magnetsöövitus
Magnetilised ogad
Magnetsöövitus
2. paneel 150 X 70 cm
Magnetsöövitus
Magnetilised ogad
Magnetsöövitus
3. paneel 150 X 70 cm
Magnetsöövitus
Magnetilised ogad
Magnetilised ogad

Apparatus
Magnetvõimendi, UV laser, valgussensitiivne lakk

Mis võiks olla veel loomulikum, kui maapinnaga risti rippuv objekt. Kuid ometigi seda siin ei juhtu. Täpselt selle koha peal kus peaks rippuma UV laser on paigutatud magnetvõimendi, mis tänu samapoolsetele magnetväljadele lükkab seda eemale. Tekib paratamatuse tants, mis väljendub valgusmängus ja ajutiste valgusjoonistustena.
Näituse külastajal on võimalus uuesti laser liikuma lükata ja kogu protsess kordub, ning sünnib järjekordne ajutine joonistus.
Kogu see skulptuur on justkui meeldetuletus sellest, et kõik on ajutine. Minevik ja tulevik on fiktsioon, ning ainuke reaalne aeg eksisteerib praegu, kuniks ka see on läinud. Samamoodi kaob ka valgusjoonistus. Apparatus on silinder-ruumis asuv interaktiivne skulptuur, mis joonistab kaootilisi abstraktseid joonistusi täpselt selliselt kuidas ta liikuma lükati.

Magnetitega UV lambi katsetuse dokumentatsioon magnetvõimendi peal

Silinderruum
Vineer, puitkarkass
300 X 240 cm

Apparatus on ehitatud silinder magnetitest, mis tekitavad ühe võimendatud magnetvälja. Silinder-ruum on justkui metafoor mikro- ja makromaailma ühtsusest. Kunstiteoste paigutus on viide Suurele Paugule, mille keskmeks on Apparatus ja tema tekitatud maailm (magnetmürgitus ja sellele järgnev).

Maalid on mööda seina laiali „paisatud“ ja moodustavad omavahelisi mustreid. Mõnes mõttes on silinder-ruumi seinad justkui Sündmuste horisont, kust ei ole võimalik tagasi pöörduda, sest gravitatsioonijõud on muutunud nii suureks, et sellest eemaldumine on isegi valgusele võimatu.

Silinder-ruumi ja maalide/magneotüüpiate asetus näitusel:

Praktilise töö osana on installatsioonile lisatud märkmik/päevik, mis sisaldab magneotüüpia leiutamise protsessi kirjeldavaid dateeritud märkmeid.